RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL T4/SEJARAH T4/PENGAJIAN AM T6RK4
MINGGU 29
Tarikh
|
15.07.2013 (Isnin)
|
Kelas
|
4K4
|
Masa
|
07.05pg-08.05pg
|
Subjek
|
Sejarah
|
Tajuk
|
Bab 6: Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya
6.3: Kerajaan Turki Uthmaniyah
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyatakan latar belakang pembentukan Kerajaan Turki Uthmaniyah.
ii) Menyatakan sumbangan kerajaan Turki Uthmaniyah.
iii) Menyatakan faktor yang membolehkan kerajaan Turki Uthmaniyah menyebarkan Islam ke Eropah.
|
Hasil Pembelajaran
|
Membolehkan pelajar menghuraikan sumbangan Kerajaan Turki Uthmaniyah.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang Kerajaan Bani Abbasiyah.
|
Aktiviti
|
Pembentangan, sumbangsaran dan membuat latihan.
|
ABM
|
Papan hitam, buku teks, buku rujukan
|
KBKK
|
Menghuraikan, menyenaraikan.
|
Nilai/unsurtingkah laku patriotisme
|
Kebijaksanaan menyusun strategi untuk kestabilan negara.
· Membuat perancangan yang bijak.
|
Istilah/Konsep
|
Fatwa, ghazi.
|
Refleksi Kendiri
|
60%pelajar memahami topik yang diajar. 40% pelajar masih memerlukan bimbingan guru.
|
Tarikh
|
15.07.2012 (Isnin)
|
Kelas
|
6RK4
|
Masa
|
09.25pg-10.25pg
|
Subjek
|
Pengajian Am
|
Tajuk
|
Latihan esei:- tema pertahanan: Dasar Kanak-kanak.
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Mengetahui maksud Dasar Kanak-kanak.
ii) Menerangkan faktor-faktor yang menyababkan Dasar Kanak-kanak dibentuk.
iii) Menghuraikan kepentingan penggubalan Dasar Kanak-kanak kepada masyarakat.
|
Hasil Pembelajaran
|
Mengetahui teknik menjawab esei dengan baik.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang Badan Perundangan Persekutuan.
|
ABM
|
Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat perbincangan dan memberi latihan kepada pelajar.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai kerjasama.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Terdapat segelintir pelajar yang masih lemah dalam membuat esei dan memerlukan bimbingan guru.
|
Tarikh
|
16.07.2013 (Selasa)
|
Kelas
|
4K2
|
Masa
|
07.05pg-08.05pg
|
Subjek
|
Pendidikan Moral
|
Tajuk
|
Bab 3: Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar
3.3: Nilai Kemapanan Alam Sekitar
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyedari kepentingan manusia perlu menguruskan tanah secara bertanggungjawab.
ii) Membantu dalam mencegah ala mini daripada terus tercemar.
iii) Menjaga alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Hasil Pembelajaran
|
i) Menjaga dan menguruskan alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang nilai keharmonian antara manusia dengan alam sekitar.
|
ABM
|
Buku teks, Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat penerangan, soal jawab dan memberi latihan kepada pelajar serta membuat aktiviti berkumpulan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai kemapanan alam sekitar.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang diajar.
|
Tarikh
|
16.07.2013 (Selasa)
|
Kelas
|
4K9
|
Masa
|
08.05pg-09.05pg
|
Subjek
|
Pendidikan Moral
|
Tajuk
|
Bab 3: Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar
3.3: Nilai Kemapanan Alam Sekitar
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyedari kepentingan manusia perlu menguruskan tanah secara bertanggungjawab.
ii) Membantu dalam mencegah ala mini daripada terus tercemar.
iii) Menjaga alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Hasil Pembelajaran
|
i) Menjaga dan menguruskan alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang nilai keharmonian antara manusia dengan alam sekitar.
|
ABM
|
Buku teks, Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat penerangan, soal jawab dan memberi latihan kepada pelajar serta membuat aktiviti berkumpulan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai kemapanan alam sekitar.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang diajar.
|
Tarikh
|
16.07.2012 (Selasa)
|
Kelas
|
6RK4
|
Masa
|
10.25pg-10.55pg
|
Subjek
|
Pengajian Am
|
Tajuk
|
Latihan esei:- tema pertahanan: Dasar Kanak-kanak (sambungan)
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Mengetahui maksud Dasar Kanak-kanak.
ii) Menerangkan faktor-faktor yang menyababkan Dasar Kanak-kanak dibentuk.
iii) Menghuraikan kepentingan penggubalan Dasar Kanak-kanak kepada masyarakat.
|
Hasil Pembelajaran
|
Mengetahui teknik menjawab esei dengan baik.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang Dewan Undangan Negeri.
|
ABM
|
Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat perbincangan dan memberi latihan kepada pelajar.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai kerjasama.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Terdapat segelintir pelajar yang masih lemah dalam membuat esei dan memerlukan bimbingan guru.
|
Tarikh
|
17.07.2013 (Rabu)
|
Kelas
|
6RK4
|
Masa
|
07.05pg-08.05pg
|
Subjek
|
Pengajian Am
|
Tajuk
|
Topik 4: Sistem Dan Struktur Pemerintahan
a) Badan Perundangan Negeri: Dewan Undangan Negeri
|
Set Induksi
|
Pengenalan Badan Perundangan Negeri dan memaparkan contoh-contoh gambar Dewan Undangan Negeri bagi negeri-negeri tertentu sahaja.
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Mengenalpasti komponen Badan Perundangan Negeri.
ii) Menjelaskan tentang fungsi dan kelayakan untuk menjadi ahli Dewan Undangan Negeri.
iii) Menghuraikan prosedur penggubalan undang-undang dalam Dewan Undangan Negeri serta pembubaran Dewan Undangan Negeri.
|
Hasil Pembelajaran
|
Pelajar dapat menghasilkan satu bentuk pemahaman yang baik tentang sistem perundangan negara.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang Badan Perundangan Persekutuan: Parlimen.
|
Kemahiran Belajar
|
Mengenalpasti dan membuat penilaian.
|
ABM
|
Slaid power point, buku teks pra-u, buku rujukan pengajian am (Ilmu Bakti), internet dan lembaran kerja.
|
Aktiviti
|
Penerangan, perbincangan, sumbangsaran dan membuat latihan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai patriotisme (kemakmuran dan kegemilangan negara, kejituan idea membentuk negara), kerjasama dan hormat-menghormati.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang dijar
|
Tarikh
|
17.07.2013 (Rabu)
|
Kelas
|
6RK4
|
Masa
|
07.05pg-08.05pg
|
Subjek
|
Pengajian Am (Tutorial)
|
Tajuk
|
Topik 4: Sistem Dan Struktur Pemerintahan
b) Badan Perundangan Negeri: Dewan Undangan Negeri
|
Set Induksi
|
Pengenalan Badan Perundangan Negeri dan memaparkan contoh-contoh gambar Dewan Undangan Negeri bagi negeri-negeri tertentu sahaja.
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Mengenalpasti komponen Badan Perundangan Negeri.
ii) Menjelaskan tentang fungsi dan kelayakan untuk menjadi ahli Dewan Undangan Negeri.
iii) Menghuraikan prosedur penggubalan undang-undang dalam Dewan Undangan Negeri serta pembubaran Dewan Undangan Negeri.
|
Hasil Pembelajaran
|
Pelajar dapat menghasilkan satu bentuk pemahaman yang baik tentang sistem perundangan negara.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang Badan Perundangan Persekutuan: Parlimen.
|
Kemahiran Belajar
|
Mengenalpasti dan membuat penilaian.
|
ABM
|
Slaid power point, buku teks pra-u, buku rujukan pengajian am (Ilmu Bakti), internet dan lembaran kerja.
|
Aktiviti
|
Penerangan, perbincangan, sumbangsaran dan membuat latihan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai patriotisme (kemakmuran dan kegemilangan negara, kejituan idea membentuk negara), kerjasama dan hormat-menghormati.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang dijar
|
Tarikh
|
18.07.2013 (Khamis)
|
Kelas
|
4K2
|
Masa
|
07.05pg-08.05pg
|
Subjek
|
Pendidikan Moral
|
Tajuk
|
Bab 3: Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar
3.4: Nilai Peka Terhadap Isu-isu Alam Sekitar
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyedari kepentingan meningkatkan kualiti alam sekitar.
ii) Menanam sikap prihatin dan peka terhadap isu alam sekitar.
iii) Mengetahui peranan pelbagai pihak dalam menjaga kualiti alam sekitar.
|
Hasil Pembelajaran
|
i) Melibatkan diri dengan agensi-agensi berkaitan dalam menjaga kualiti alam sekitar.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang nilai kemapanan alam sekitar.
|
ABM
|
Buku teks, Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat penerangan, soal jawab dan memberi latihan kepada pelajar serta membuat aktiviti berkumpulan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai peka terhadap isu-isu alam sekitar.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang diajar.
|
Tarikh
|
18.07.2013 (Khamis)
|
Kelas
|
4K9
|
Masa
|
09.25pg-10.25pg
|
Subjek
|
Pendidikan Moral
|
Tajuk
|
Bab 3: Nilai Berkaitan Dengan Alam Sekitar
3.3: Nilai Kemapanan Alam Sekitar (sambungan)
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyedari kepentingan manusia perlu menguruskan tanah secara bertanggungjawab.
ii) Membantu dalam mencegah ala mini daripada terus tercemar.
iii) Menjaga alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Hasil Pembelajaran
|
i) Menjaga dan menguruskan alam sekitar dengan sebaik-baiknya.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang nilai keharmonian antara manusia dengan alam sekitar.
|
ABM
|
Buku teks, Buku rujukan, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Guru membuat penerangan, soal jawab dan memberi latihan kepada pelajar serta membuat aktiviti berkumpulan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai kemapanan alam sekitar.
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
Kebanyakan pelajar memahami topik yang diajar.
|
Tarikh
|
18.07.2012 (Khamis)
|
Kelas
|
6RK4
|
Masa
|
10.55pg-11.55pg
|
Subjek
|
Pengajian Am
|
Tajuk
|
Bab 6: Sistem Kehakiman Malaysia
6.1: Latar belakang sistem kehakiman
6.2: Fungsi utama badan kehakiman
6.3: Bidang kuasa badan kehakiman
6.4: Personel kehakiman
|
Objektif P&P
|
Di akhir pengajaran, pelajar dapat:-
i) Menyatakan latar belakang dan fungsi badan kehakiman.
ii) Menghuraikan bidang kuasa badan kehakiman.
iii) Menerangkan tentang personel kehakiman.
|
Hasil Pembelajaran
|
Menghuraikan fungsi fungsi badan kehakiman.
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang pembubaran Dewan Undangan Negeri.
|
ABM
|
Buku rujukan, teks pra-u, papan hitam.
|
Aktiviti
|
Penerangan, sumbangsaran dan latihan.
|
Penerapan Nilai
|
Nilai patriotisme
|
KBKK
|
Menerangkan dan menjana idea.
|
Refleksi
|
80%pelajar memahami topik yang diajar. 20%pelajar masih memerlukan bimbingan guru.
|
Tarikh
|
19.07.2012 (Jumaat) - CRK
|
No comments:
Post a Comment